Problem smogu – konsekwencja rozwoju oraz ewolucji miejskich społeczeństw

Kategoria: Kategoria (pl-pl) Opublikowano: piątek, 07, kwiecień 2017 Super User

Kiedy myślimy o kierunku, w jakim rozwijać się będzie współczesny świat, do głowy przychodzą nam różne pomysły. Na część z nich wpływ mają różnorakie doniesienia medialne (czy w najbliższej przyszłości czeka nas kolejna światowa, globalna wojna?), jak również obrazy przyszłości przedstawiane w popularnych wytworach kultury. Twórcy literatury czy filmów z chęcią bowiem sięgają po temat czasów, które dopiero nastąpią – jeszcze bardziej rozwiniętych pod względem technologicznym i być może zdominowanych przez wytwory Sztucznej Inteligencji.

 

Jednak zamiast snuć takie dosyć odległe wizje, warto zastanowić się nad tym, co nasz świat może czekać w ciągu najbliższych kilku lat. Okazuje się bowiem, że aktualnie stajemy się świadkami znaczących zmian, związanych z wpływem człowieka na przyrodę oraz środowisko, których objawem jest między innymi problem smogu.

 

 

Czy smog to problem jedynie naszych czasów?

 

Ostatnie, zimowe doniesienia medialne na temat stanu powietrza w polskich miastach (przede wszystkim Krakowie oraz Warszawie) mogły zjeżyć włos na głowie. Rodzime powietrze nawet przy najlepszych chęciach nie można nazwać czystym i zdrowym. Dopuszczalne normy szkodliwych substancji przez większość zimowych dni zostały znacząco przekroczone. Odbiło się to na zdrowiu sporej części osób, które skarżyły się nie tylko na złe samopoczucie, ale również padły ofiarą schorzeń takich jak niewydolność oddechowa, choroby układu krążenia czy nawet nowotwory.

 

 

 

Niektórzy uznają wiadomości o smogu za przesadzone – w końcu zanieczyszczenia powietrza występowały już w czasie pierwszych rewolucji przemysłowych. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak należy dodać, iż na współczesny problem smogu składa się wiele czynników. Powietrze zostaje zanieczyszczone nie tylko przez pracę fabryk czy zakładów przemysłowych, ale również olbrzymią eksploatację mało ekologicznych samochodów (napędzanych słabej jakości paliwem) czy ogrzewanie gospodarstw domowych poprzez spalanie niskiej jakości węgla czy zwyczajnych śmieci.

 

 

 

W przypadku Krakowa problem smogu nasila się z powodu niekorzystnego umiejscowienia miasta (znajduje się ono w dolinie Wisły) oraz ciągłego zabudowywania jego korytarzy powietrznych, przez co zanieczyszczenia nie zostają w sposób naturalny wywiewane z aglomeracji.

 

 

 

Walka o lepsze środowisko to obowiązek całego społeczeństwa

 

Jak już zostało wspomniane, smog może mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. Szkodzi również przyrodzie, którą my sami dodatkowo karczujemy, wycinając rosnące w Polsce drzewa oraz przygotowując dotychczas dziką przestrzeń pod zabudowę. Za kilka lat okazać się może, że żyjemy w betonowym, zanieczyszczonym świecie, który stworzyliśmy na swoje własne życzenie.

 

Walka ze smogiem nie jest łatwa i wymaga zaangażowania całego społeczeństwa. Włodarze niektórych polskich miast starają się pokonać ten problem nakazując swoim obywatelom wymianę urządzeń grzewczych na bardziej ekologiczne (godne zainteresowania są chociażby kotły gazowe, o których więcej informacji znaleźć można tutaj - https://sklep.auroks.pl/kotly-termet-gazowe.  Jednak wydając zgody na powstawanie kolejnych biurowców w korytarzach powietrznych oraz niepohamowaną wycinkę drzew, czy nie reagując na nadużycia największych przemysłowych graczy względem środowiska, doprowadzają do nawarstwiania się kolejnych problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Z całą pewnością można więc stwierdzić, że problem smogu na pewno prędko nie zniknie, na co musimy być przygotowani.

 

 

 

Odsłony: 1337