Budki dla owadów w miastach

Kategoria: Kategoria (pl-pl) Opublikowano: środa, 12, kwiecień 2017 Super User

Rozbudowujące się aglomeracje miejskie bardzo często stają się przyczyną niekorzystnego ingerowania w środowisko naturalne. Betonowa zabudowa w znacznym stopniu może ograniczać znalezienie bezpiecznego schronienia dla wielu gatunków pożytecznych owadów. Jeszcze nie tak dawno owady jak pszczoły cy trzmiele znajdowały schronienie na drewnianych strychach czy między cegłami, teraz jest to w znaczny stopniu utrudnione.

 

 

Jak to zmienić?

 

Wystarczy nieco bardziej zwiększyć swoją świadomość proekologiczną. Dobrym pomysłem okazuje się między innymi montowanie domku dla owadów w naszych ogrodach. Takie gotowe domki spełniające wszelkie normy entomologiczne znajdziemy u tego producenta - http://www.mkwpracownia.pl/budki-dla-owadow-pozytecznych/typ-trzmiel.

 

 

Zagrożenie dla owadów

 

Również na terenach podmiejskich, gdzie silnie rozwinięte jest rolnictwo owady są narażone na trudne warunki. Do największych zagrożeń w tych obszarach zalicza się między innymi stosowanie zabiegów chemicznych na roślinach kwitnących, niszczeniem bioróżnorodnych gatunków roślin czy stosowanie pestycydów na polach uprawnych. Właśnie z powodu tych zmian liczba trzmieli w ostatnich latach znacznie spadła.

 

Taka zmniejszona bioróżnorodność gatunków roślin w wyraźny sposób wpływa na zmniejszenie się liczby siedlisk dla pożytecznych owadów.

 

                                       

 

Dlaczego stawianie domków dla owadów w ogrodach jest zalecane?

 

W ten prosty sposób możemy realnie wpłynąć na zapewnienie bezpiecznego schronienia i miejsca do rozmnażania. W końcu to właśnie dzięki pszczołom możemy potem delektować się pysznym i zdrowym miodem na naszych stołach. Domki te mogą być dla owadów schronieniem przed upałem, deszczem czy jakimś niebezpieczeństwem.

 

 

Gdzie zamontować taki domek?

 

Miejsce powieszenia domku powinno być przede wszystkim osłonięte od deszczu i wiatru. Można je zamontować między innymi na południowej ścianie domu czy we wnętrzu altanki ogrodowej.

 

Trzmiele okazują się wyjątkowo pożytecznymi owadami, ponieważ podobnie jak pszczoła potrafi zapylić kwiaty. Do tego jest bardziej wydajny. Dlatego, jeśli chcemy przyczynić się do większego zapylenia kwiatów oraz produkcji miodu koniecznie musimy wziąć sprawy w swoje ręce i zagwarantować owadom bezpieczną przystań w naszym ogrodzie.

 

 

Odsłony: 1804