Prasa hydrauliczna i jej praktyczne zastosowania

Kategoria: Kategoria (pl-pl) Opublikowano: niedziela, 03, grudzień 2017 Super User

 

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z korzystania z prasy hydraulicznej praktycznie każdego dnia. Jest to urządzenie o bardzo szerokim zastosowaniu, a jego wynalezienie było jednym z ważniejszych punktów w dziejach nauki.

 

Co to jest prasa hydrauliczna?

Cytując najprostszą definicję jest to „urządzenie techniczne zwielokrotniające siłę nacisku, dzięki wykorzystaniu zjawiska stałości ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym”. Prasa hydrauliczna tego typu wykorzystuje w praktyczny sposób Prawo Pascala.

 

Zastosowanie Prawa Pascala

Prawo o które opiera się działanie prasy hydraulicznej jest znane już od XVII wieku i zostało opisane przez Blaise’a Pascala. Jego prawo wykazało, że ciecz lub gaz znajdujące się w zamkniętym pomieszczeniu, w momencie wywierania nacisku, ciśnienia zewnętrznego, rozchodzi się jednocześnie we wszystkich kierunkach. Do tego ciśnienie wywierane przez nacisk sprawia, że dzieje się to równomiernie.

Pascal w swoich badaniach pominął co prawda siłę grawitacji oraz pozostałe siły oddziałowujące wraz z ciśnieniem. Udowodnił jednak, że praca zastosowana z jednej strony wprawia w ruch cząsteczki we wszystkich kierunkach i w tym samym stopniu, więc było to założenie przełomowe.

 

Budowa Prasy hydraulicznej

Urządzenie posiada nieskomplikowaną budowę. Zakłada jedynie dwa połączone ze sobą cylindry. Znajduje się w nich olej hydrauliczny, który jest dokładnie zamknięty przy pomocy tłoków. Cylindry są zazwyczaj różnej objętości, ze względu na to, że spełniają różne funkcje. Ten o mniejszej objętości, spełnia rolę pompy. Jeśli działamy na niego z określoną siłą, to na cylinder roboczy działa siła jeszcze większa.

 

 

Zastosowanie prasy hydraulicznej w codziennym życiu

Najprostsza prasa hydrauliczna ma konstrukcję tłokową i to ona właśnie ma najszersze zastosowanie w wielu urządzeniach z którymi stykami się każdego dnia. Najciekawsze przykłady to:

  • Układ hamulcowy w samochodzie

  • Windy

  • Podnośniki samochodowe

  • Plastyczna obróbka metali w jubilerstwie

  • Przygotowanie tworzyw sztucznych

  • Przetwarzanie i obrabianie surowców wtórnych

 

Trudno jest w zasadzie znaleźć dziedzinę w której to rozwiązanie nie miałoby racji bytu. Warto jednak zapoznać się ze stroną firmy  BrydexB oraz szczegółami dotyczącymi działania pompy hydraulicznej w interesujących nas urządzeniach, które tam znajdziemy.

 

Zastosowanie prasy hydraulicznej w przemyśle

Przy produkcji przemysłowej prasa hydrauliczna musi wytwarzać ogromną siłę, dlatego zwykłe pompy tłokowe nie znajdują w niej zastosowania. Najczęściej wymienia się je na pompy zębatkowe, lub pompy łopatkowe. Są one dodatkowo zasilane przez silnik elektryczny w celu wytworzenie większej mocy. Jednak nacisk, który możemy w ten sposób uzyskać sięga nawet ponad kilkadziesiąt tysięcy ton.

 

Tutaj takie rozwiązanie możemy zaobserwować między innymi w:

  • Zgniatarkach przemysłowych

  • Podnośnikach hydraulicznych

  • Napędach obrabiarek przemysłowych

  • Napędach maszyn wytryskowych

 

Właściwie każde urządzenie techniczne wykorzystuje to rozwiązanie w podstawowej funkcjonalności. Na pewno istotne są tutaj możliwości, które ułatwia nam uzyskanie ogromnej siły. Do tego możemy wyróżnić stosunkowo łatwe i precyzyjne kontrolowanie urządzenia, które jest niezwykle ważne w przypadku procesów produkcyjnych.

 

Odsłony: 2866