Liderzy rozwoju 

 

Najszybciej rozwijające się branże

 

W zasadzie wszystkie branże, które obecnie w Polsce rozwijając się najszybciej można przydzielić do jednego wspólnego sektora – usług dla biznesu. 

 

BBS, czyli Business Service Sector to dział rynku, który zajmuje się świadczeniem różnorodnych usług dla firm, wiele z tych usług są to zlecenia outsourcingowe: księgowe, informatyczne, HR-owe, itp. Mówiąc o tym sektorze w Polsce przede wszystkim należy myśleć o usługach skierowanych zarówno do firm polskich, jak i do dużych koncernów międzynarodowych, których obsługą zajmują się Polacy. W naszym kraju jest obecnie około 900 tego typu ośrodków, w których zatrudnienie znalazło łącznie 200 tysięcy osób. Pod tym względem kraj nad Wisła rośnie do roli światowego lidera tego typu usług. Co ciekawe rozwiązania opracowywane w naszym kraju są często przenoszone na rynek międzynarodowy, a polskie firmy z sektora usług dla biznesu z powodzeniem konkurują z międzynarodowymi korporacjami działającymi w tej branży. 

 

Wśród czynników wymienianych jako generujące rozwój tej gałęzi gospodarki należy przede wszystkim wymienić wykwalifikowaną kadrę, która umożliwia firmom zagranicznym realizowanie skomplikowanych operacji i procesów w naszym kraju – jest to jeden z powodów, dla których Polska wygrywa z krajami oferującymi tańszą siłę roboczą – brak w nich wykształconych kadr, które gwarantują wysoką jakość realizowanych zadań. Choć w innych krajach można znaleźć tańszych w opłaceniu specjalistów, to nie można ich znaleźć na taką skalę jak w Polsce, co z punktu widzenia dużych firm, ma niebagatelne znaczenie. 

 

Wśród usług dla biznesu, z których najczęściej korzystają firmy i które rozwijają się najszybciej należy wymienić:

 

  • rozwój oprogramowania,
  • zarządzanie aplikacjami,
  • finanse i księgowość.

 

Najwięcej centrów biznesowych świadczących usług dla biznesu znajduje się w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Jednak najszybciej ten sektor rozwija się w: Rzeszowie, Lublinie, Toruniu, Bielsku – Białej, Olsztynie, Kielcach, Szczecinie i Bydgoszczy.

 

 

W dużej mierze to polski kapitał jest głównym udziałowcem tego sektora, jak się okazuje aż 31% wszystkich ośrodków BSS w Polsce posiadają polski kapitał.