Rozwój medycyny estetycznej

 

Rozwój medycyny estetycznej w Polsce

Medycyna estetyczna jest w Polsce stosunkowo młodą branżą, a przynajmniej od niedawna funkcjonuje w świadomości społecznej jako usługa dostępna dla mas. Jeszcze do początków XXI wieku medycyna i dermatologia estetyczna kojarzone były z kosztownymi zabiegami przeznaczonymi dla najbogatszych pacjentów. To przeświadczenie uległo znacznym zmianą, co w dużej mierze związane jest z wyższymi zarobkami Polaków oraz niższymi kosztami zabiegów. Łącząc te dwa elementy, coraz liczniejsza grupa rodaków sięga po zabiegi tej medycyny. Według szacunków Polacy w gabinetach medycyny i dermatologii estetycznej zostawiają rocznie około miliarda złotych, a wzrost branży szacuje się na około 20% w skali roku. Jest to, więc potężny i szybko rozwijający się rynek. Ta tendencja zgodna jest również z trendami jakie odnotowywane są na świecie. 

 

Wśród wszystkich wszystkich segmentów tej branży najszybciej rośnie branża chirurgii plastycznej, szacuje się, że w 2013 r. Polacy wydali na zabiegi tego typu ponad 200 milionów złotych. Nie dziwi, więc że powstaje coraz więcej firm działających w tej branży. 

 

Czynnikami, które mają niewątpliwy wpływ na rozwój tej gałęzi medycyny są przede wszystkim zmiana nastawienia społecznego do tego typu zabiegów. Kiedyś uważane były za kontrowersyjne i oceniane negatywnie – dziś traktowane są jako coś naturalnego. W dużej mierze wpływ na kontrowersje związane z medycyną estetyczną miały niegdysiejsze technologie stosowane do zabiegów, które bywa, że szpeciły pacjentów miast ich upiększać rozwój nowych technologii sprawił, że wiele zabiegów jest dziś zupełnie bezpiecznych. Rozwój technologii sprawił również, że zabiegi medycyny estetycznej stały się bezbolesne, co sprawia, że więcej osób się na nie decyduje. Kiedyś wiele osób rezygnowało z tego typu zabiegów przez strach przed bólem – dziś ten strach już nie ma miejsca. Wzrosła również świadomość społeczna odnośnie poszczególnych zabiegów, tego czego one dotyczą i w jaki sposób są dokonywane. 

 

Zmianie uległo również postrzeganie starości, kiedyś ludzie godzili się ze starzeniem, dziś, w świecie gdzie obserwowany jest kult młodości, odmładzanie jest w cenie i wiele osób dąży do młodego wyglądu, a medycyna estetyczna w dużej mierze im to zapewnia, żeby nie powiedzieć, że jest ona jednym z najskuteczniejszych sposobów zachowania młodości. 

 

Ostatnim elementem są pieniądze – zabiegi stały się o wiele tańsze, przez co korzysta z nich coraz szersze grono osób, coraz większe zainteresowanie takimi zabiegami wpływa również na rozwój medycyny estetycznej, prowadzone są bowiem badania nad nowymi innowacyjnymi rozwiązaniami.