Rozwój turystyki

 

Świat, który stanął otworem

Obecnie branża turystyczna to jedna z lepiej rozwijających się branż, wiąże się to przede wszystkim ze zmianami jakie nastąpiły w obrębie sposobów podróżowania i postaw społecznych. Oto czynniki rozwoju, które miały i mają wpływ na kształt turystyki.

 

Turystyka epoki przedindustrialnej

Zanim wynaleziono maszynę parową i kolej, podróże były domeną wyłącznie arystokracji, która poruszając się powozami przemieszczała się pomiędzy jednym dworem szlacheckim, a drugim, gdzie goszczeni byli przez czasem nawet obcych sobie ludzi. Arystokraci zwykli przebywać u swoich znajomych i rodziny przez długie miesiące. Znane są diariusze z podroży po Europie szlachciców już w XIV wieku. Wówczas celem było podróżowanie, zwiedzanie innych krajów oraz nabieranie doświadczenia i płynności w łacinie i francuskim. Warstwy niższe nie podróżowały, często przemieszczenie się na odległość większą niż 20 km było już nie lada wyczynem. 

 

Środki transportu, które sprzyjają podróżowaniu

Pojawienie się kolei, a następnie transportu samochodowego i samolotowego doprowadziło do tego, że zaczęto podróżować na znacznie większe odległości, podróż do Włoch nie trwała już kilku miesięcy, a zaledwie kilka dni, z czasem stało się to kwestią kilku godzin. Zaczęto również odwiedzać inne kontynenty.

 

Kwestie ekonomiczne

Duże znaczenie dla rozwoju turystyki mają kwestie ekonomiczne, im społeczeństwo jest bogatsze tym więcej osób podróżuje, tym chętnie wyjeżdżają i zwiedzają inne miasta i kraje. Podróże były kosztowe, dlatego dopiero pojawienie się klasy średniej sprawiło, że branża turystyczna rozwinęła się na taką skalę. 

 

Drugim ekonomicznym aspektem podróżowania jest kwestia pojawienia się niskobudżetowych możliwości podróży – tanie linie lotnicze, motele i noclegownie o niższym niż hotele standardzie, ale też niższej cenie – wszystkie te opcje adresowane są do osób o mniejszej zasobności portfela i czynią turystykę dostępna dla znacznie szerszego grona odbiorców. 

 

Zmiana społeczna 

Czynnikiem, który ma niewątpliwy wpływ na rozwój turystyki jest również kwestia zmian w świadomości społecznej. Z jednej strony pojawienie się globalnego internetu, z drugiej środki transportu umożliwiające dostanie się do każdego zakątka świata – wszystko to sprawia, że świadomość tego jak duży jest świat i tego, że jest on dostępny – tworzy w wielu ludziach chęć doświadczania nowych rzeczy i obejrzenia ich na własne oczy. 

 

Zmienia się również model pracy, dziś ludzie pracują po to by móc mieć komfort wolnego czasu, a ten wolny czas w dużej mierze pragną zagospodarować podróżując i zwiedzając świat. 

  

Niemałe znaczenie ma również powszechność języka angielskiego, dziś niewiele jest zakątków świata, w których nie można byłoby się porozumieć w tym języku, coraz większa część społeczeństwa posługuje się nim w stopniu komunikatywnym, zniknęła bariera i strach przed zagubieniem w obcym kraju, stąd też coraz częściej ludzie decydują się na podróże na własną rękę, a nie koniecznie z biurami podróży.